Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wydłuża wakacje kredytowe   KORONAWIRUS

Europejski Bank Centralny wydłużył o kolejne 3 miesiące moratorium na spłatę kredytów. Tym samym banki w całej Unii Europejskiej mogą w sumie do 9 miesięcy wydłużyć kredytobiorcom tzw. wakacje kredytowe.

- Unia Europejska dała zielone światło. Banki otrzymały rozwiązanie, które pomoże hotelom przetrwać najgorszy kryzys. Teraz już tylko czekamy na szybkie decyzje zarządów banków dotyczące faktycznego stosowania tego rozwiązania. Dla naszej branży dłuższe wakacje kredytowe są niezwykle istotne. Hotele potrzebują teraz chwili oddechu, by przetrwać pandemię i by móc w przyszłości krok po kroku odbudować biznes – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

W piątek 4 grudnia podczas drugiego spotkania wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego z branżą hotelarską i sektorem bankowym przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego i Związku Banków Polskich zadeklarowali, że nie będą zgłaszać uwag odnośnie decyzji europejskiego regulatora, co oznacza, że wchodzi ona w życie z dniem opublikowania przez EBA, czyli 2 grudnia.

IGHP potwierdza, że banki mają wolę pomocy przedsiębiorstwom hotelowym. – Hotelarze jednocześnie rozumieją obawy banków przed szeregiem regulacji, w tym koniecznością tworzenia rezerw w przypadku pomocy przedsiębiorcom. Liczymy na przychylność Ministerstwa Finansów oraz KNF i pilne podjęcie dialogu z bankami w celu wypracowania mechanizmów pozwalających bankom udzielać wsparcia sektorowego, a także dopuszczających większą elastyczność, jednocześnie niepogarszających sytuacji banków oraz bezpieczeństwa depozytów, co też podkreślaliśmy podczas dyskusji - wyjaśnia sekretarz generalny IGHP.

Marcin Mączyński podkreśla, że hotelarze znaleźli się w niespotykanie trudnej sytuacji. – Hotele w praktyce zostały pozbawione możliwości prowadzenia biznesu. Nie mają przychodów, mając jednocześnie wysokie koszty stałe i liczne zobowiązania finansowe. Do tego zostały pozbawione szansy uzyskania jakichkolwiek przychodów przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. Nadchodzący zimowy sezon jest dla hoteli stracony – mówi Mączyński.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *