Rozporządzenie. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu dostępności pokoi   KORONAWIRUS

W "Dzienniku Ustaw" opublikowano rozporządzenie regulujące funkcjonowanie hoteli w okresie od 6 do 25 czerwca. Zgodnie z wcześniejszą deklaracją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, hotele do wakacji nadal mogły będą udostępniać gościom maksymalnie do 50 proc. dostępnych pokoi, jednak do limitów tych nie będą zaliczane osoby w pełni zaszczepione. Zasada ta nie dotyczy niestety ozdrowieńców.

fot. Adobe Stock

Zaszczepieni nie będą wliczać się także do limitów podczas imprez, zgromadzeń, czy targów.

Na jakiej podstawie zaliczać gości do grupy zaszczepionych?

Nie ma tu jasnej wykładni. Jak poinformował minister zdrowia, - Organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy dany uczestnik imprezy jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Uczestnik natomiast będzie zobowiązany do udowodnienia, że został zaszczepiony. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, pozwalającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia - dodał Niedzielski.

W praktyce sprowadzać się to będzie najprawdopodobniej do oświadczeń gości dotyczących szczepień. IGHP wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z pismem "z prośbą o doprecyzowanie kilku kwestii z rozporządzenia, m.in., w jaki sposób hotelarze mają weryfikować osoby zaszczepione, jak traktować zajęty pokój, gdy tylko jeden z gości w nim przebywający jest zaszczepiony oraz jak ma wyglądać oświadczenie gościa".

Co z restauracjami?

Restauracje hotelowe do 25 czerwca działać mogą także w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest TUTAJ.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *