Jesienią powrót obostrzeń? Minister zdrowia nie wyklucza, choć wszystko zależy od tempa szczepień   KORONAWIRUS

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z dziennikiem "Fakt" przyznał, że choć na razie nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałby na taki scenariusz, to jeśli wariant Delta szalejący obecnie w Wielkiej Brytanii zacznie się rozprzestrzeniać i w Polsce, możliwy będzie powrót do obostrzeń epidemicznych. Choć wszystko zależy od tego w jakim tempie szczepić będzie się społeczeństwo, bo szczepionki są skuteczną bronią przeciwko wszystkim mutacjom koronawirusa.

fot. Adobe Stock

Szef resortu zdrowia stwierdził, że "są dwa potencjalne źródła przyspieszenia liczby zakażeń. Jedno to wzrost mobilności. Tutaj jednak prawdopodobieństwo oceniamy stosunkowo nisko, bo patrzymy na to co się dzieje w reakcji na luzowanie obostrzeń i nie widzimy żadnego przyspieszenia liczby zakażeń". Drugim są mutacje uznawane przez WHO za niebezpieczne.

Obecnie największe zagrożenie budzi wariant Delta dynamicznie rozprzestrzeniający się między innymi na Wyspach Brytyjskich. - Dotychczas mieliśmy 90 przypadków tej mutacji - mówi Niedzielski.

Jak dodał -Tych przesłanek, które mówią o ryzyku wzrostu zakażeń we wrześniu czy październiku z powodu większej mobilności nie widzimy. Co innego, jeśli pojawi się lub zacznie eskalować jedna z obecnych mutacji lub nowa mutacja, która może się dopiero pojawić. W takim przypadku faktycznie prawdopodobieństwo wprowadzenia restrykcji rośnie.

Minister dodał jednak, że Polska jest przygotowana na ewentualną IV falę pandemii, a także podkreślił wagę szczepień, które mogą zapobiec czarnemu scenariuszowi.

Public Health England (PHE) opublikowało wczoraj najnowszą analizę dotyczącą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 w przypadku wariantu Delta (indyjskiego). Okazuje się, że zarówno preparat firmy Pfizer, jak i AstraZeneca w ponad 90 proc. zapobiegają konieczności hospitalizacji w przypadku zakażenia tą mutacją.

Szacuje się, że wariant indyjski (Delta) jest o 64 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa (znany wcześniej jako brytyjski)


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jesienią powrót obostrzeń? Minister zdrowia nie wyklucza, choć wszystko zależy od tempa szczepień

  1. Był już wariant Delta. Już jest wariant Delta+. Ale to nie wszystko, bo na horyzoncie jest już wariant lambda. Nasz branża hotelarska, już może się szykować na kolejne obostrzenia jesienią i zimą. Kolejny dramat nadchodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *