Prof. Horban: Wiosenna fala będzie dużo, dużo łagodniejsza   KORONAWIRUS

- Większość osób, które się nie zaszczepiła, teraz zachoruje. Ta fala wiosną będzie dużo, dużo łagodniejsza - mówił dziś w porannym programie Newsroom WP prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Jak dodał, obecnie chorują głównie osoby niezaszczepione.

Jak wyjaśniał Horban, musimy być przygotowani "mentalnie i organizacyjnie" na wzrost zakażeń jesienią, ponieważ COVID-19 jest chorobą sezonową. - Obawiam się, że pod koniec października może być więcej niż 5 tysięcy zakażeń. Ale to jest troszeczkę wróżenie z fusów. Problemem nie jest liczba zakażeń, problemem jest liczba osób, które zachorują, a które są w starszym wieku i nie są zaszczepione. Te osoby będą kierowane do szpitala, bo taka będzie ich potrzeba leczenia i te osoby będą, niestety, umierały - mówił profesor.

Na pytanie dotyczące rekomendacji Rady Medycznej w związku ze wzrastającą liczbą zakażeń wirusolog powiedział - Rekomendacja jest wciąż ta sama. Szczepmy się, ponieważ mamy ewidentny dowód że w tym wypadku szczepienie działa i ratuje życie. Dane, które mamy, dotyczące zeszłorocznej jesieni, a zwłaszcza tegorocznej wiosennej fali są przerażające, w tamtym czasie wśród osób hospitalizowanych w wieku powyżej 70 lat, 40 proc. ludzi zmarło.

Jak dodał Horban, nie spodziewa się, że wiosną będziemy mieli do czynienia z kolejną falą zakażeń. -Większość osób, która się nie zaszczepiła obecnie zachoruje. Także ta fala wiosenna będzie dużo, dużo łagodniejsza.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *