Warszawska układanka dzielnicowa w Royal Tulip Apartments   INWESTYCJE

Ulica Grzybowska na Woli jeszcze do lat 90. była industrialną częścią Warszawy, dziś jest centrum biznesowym ze szklanymi wieżowcami biurowymi i hotelami.Bogata historia miejsca, jak i samej Warszawy, stała się inspiracją dla pracowni Tremend, która zaprojektowała wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments powstającego w kompleksie Unique Tower firmy Marvipol Development. Otwarcie Royal Tulip z 318 pokojami i apartamentami planowane jest w połowie roku. Motywem przewodnim wnętrz stała się stolica wraz z jej dzielnicami.

Parter obiektu będzie stanowił swoistą mapę Warszawy. Projektanci zainspirowani wielkim planem dzielnicowym stolicy z lat 20. zeszłego wieku nawiązali do jego kształtu i rozmieszczenia dzielnic. W częściach wspólnych zatem odnaleźć można analogie do Woli, Śródmieścia czy Żoliborza. W strefie wejściowej goście znajdują się na granicy dwóch dzielnic: Śródmieścia i Woli, tak jak ulica Grzybowska, będąca częścią wspólną dla nich obu.

Grab&Go – twoja Wola

Koło wejścia głównego gości powita kawiarnia swaWola. Pomysł na kawiarnię w tym miejscu przywołała istniejąca niegdyś palarnia kawy Pluton przy Grzybowskiej, która była pierwszą palarnią kawy w Polsce. Poza samą funkcją, stara kawiarnia Pluton również zainspirowała projektantów swoim wnętrzem, stąd na posadzce można zobaczyć czarno-białą mozaikę, niczym z dawnych lat. Na podłodze znajdą się też złote listwy dzielące różne rodzaje posadzki, układające się w charakterystyczny kształt, niczym tory.  Jest to odniesienie do dawnej stacji tramwajowej Wola, która znajdowała się nieopodal. Stare zdjęcia zajezdni i dawnych tramwajów o owalnych kształtach i bordowym kolorze, były inspiracją do stworzenia lady kawiarnianej w kształcie i kolorze przypominającym ówczesne pojazdy szynowe. Całość kawiarni wystrojem wnętrz nawiązuje do dawnego industrialnego charakteru dzielnicy.

Kolejne charakterystyczne miejsca to np. ceglana ściana, przypominająca wolskie gazownie, kolorowe tablice nawiązujące do szkiełek fotograficznych – salonu Foton czy złote i miedziane elementy, które są ukłonem w stronę mieszczącej się tu fabryki sztućców Hefra.

Recepcja i lounge – Śródmieście

Recepcja obiektu nawiązuje do Śródmieścia. Już na dzień dobry zapoznaje gości z mapą dzielnicową Warszawy lat 20. „wyrzeźbioną” na ścianie wejściowej. Owalny kształt stanowisk recepcji nawiązuje do Rotundy i zamysłu architektonicznego jej powstania – jako jedynego obiektu okrągłego w prostopadłościennej strukturze miasta. Jej pozginany niczym harmonijka dach stał się inspiracją do oryginalnej dekoracji ściennej za ladami recepcyjnymi.

Biało-czarna posadzka wykonana została z mozaiki, tzw. warszawskich gorsecików, kiedyś bardzo popularnych. Wielbiciele Warszawy dopatrzą się również inspiracji neonami Wars i Sawa, stolarką ul. Smulikowskiego, czy secesyjną, balkonową balustradą kamienicy przy ul. Piękna 44. Układ drewnianej posadzki nawiązuje do heksagonów w Pałacu Myśliwieckich, natomiast  kolorystyka recepcji i lounge jest odbiciem barw mozaiki Grześkiewiczów „W orbicie Słońca”. W strefie business corner odnaleźć zaś można nawiązania do mozaik i obrazów Wojciecha Fangora. Nawet stolik Bolia Vitra nawiązuje do kształtu Rotundy.

Bar/live cooking – Wisła i Powiśle

Strefa barowa to inspiracja Powiślem. Już same kolory, w których jest utrzymana nawiązują do tamtejszego krajobrazu. Niebieski odzwierciedla głęboką toń Wisły, natomiast zieleń i drewno, to zadrzewione tereny nadbrzeżne i bulwary. Neonowy napis POW z wplecionymi symbolami fal to skrót od Powiśla. Lustro, którym wykończona jest wyspa barowa, to natomiast odniesienie do refleksów pojawiających się na powierzchni Wisły w słoneczny dzień. W instalacji metaloplastycznej na ścianie można wypatrzeć warszawską Syrenkę. Konstrukcja nad barem to ukłon w stronę Mostu  Poniatowskiego, ta nad strefą live cooking natomiast to Most Gdański. W konstrukcji nad bufetem odnaleźć można inspiracje Mostem Śląsko-Dąbrowskim.

Restauracja – Żoliborz

Zielony Żoliborz patronuje restauracji Royal Tulip Warsaw Apartments.  Butelkowa zieleń ścian jest bazą dla pozostałych elementów wykończenia. Również w tej części projektanci Tremend czerpali inspiracji z charakterystycznych obiektów tej dzielnicy. Podział sklepienia Teatru Komedia odnaleźć można na ścianach, a ciężkie aksamitne kotary w oknach mają kojarzyć się z teatralną kurtyną. Kultowa kawiarnia Havana, a właściwie jej lada, wykończona drewnianymi lamelami, stała się motywem przewodnim niektórych ścian restauracji. Ceglane ogrodzenie willi Brukalskich również znalazło swój odpowiednik na jednej ze ścian i zainspirowało do ułożenia cegły w słowo „ŻOL” – jako skrótu od nazwy dzielnicy. Kształt kinkietów zwisających nad stolikami nawiązuje do ulicznych latarni na Żoliborzu Oficerskim. By podkreślić urodę dzielnicy projektanci zaplanowali również aranżacje z roślin doniczkowych wkomponowanych w wystrój restauracji.

Ogród – Praga

Royal Tulip Warsaw Apartments posiadał będzie również zewnętrzną część wypoczynkową  - ogród dla gości, w którym można się zrelaksować i odpocząć spożywając posiłek na świeżym powietrzu. Inspiracją dla tej strefy była warszawska Praga wraz ze swoim parkiem. Jak Praga, to oczywiście symbol i potęga ówczesnego przemysłu motorniczego - FSO, którego wizytówka - „limuzyna Warszawa” zajmuje honorowe miejsce między stolikami.

Ceglane elewacje nawiązują do dzisiejszego Soho Factory, a dawniejszej manufaktury lnu, czy Zakładów Amunicyjnych Pocisk. Ozdobny neon oraz połączenie bruku z zielenią trawy nawiązuje do perły tamtej dzielnicy - Muzeum Neonu.

Pokoje – miejska układanka

Apartamenty podobnie jak pozostałe wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments nawiązują do dzielnic Warszawy. Odnaleźć w nich będzie można inspiracje z Żoliborza, Mokotowa, Ochoty, Saskiej Kępy i Powiśla. W każdym pokoju ścianę zdobi grafika z mapą dzielnicy oraz wkomponowaną ludzką twarzą, w odpowiednim kolorze przewodnim, nawiązującym do barw dzielnicy. Wizytówką Powiśla jest niebieski odcień Wisły, Żoliborza - zieleń parku Kępa Potocka i Cytadeli. W pokoju rodzinnym inspirowanym Mokotowem, odnaleźć będzie można winnoczerwony kolor roślinności otaczający budynek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, a także stoliki nawiązujące kształtem do kina Iluzjon. Apartament inspirowany Saską Kępa utrzymany jest w jasnych barwach, przełamanych kontrastowym zgaszonym, pomarańczowym kolorem z elewacji zabudowy dzielnicy. Posadzkę w części kuchennej każdego z apartamentów zdobi biało-czarna mozaika tzw. warszawskie gorseciki, spotykana na klatkach schodowych oraz mieszkaniach secesyjnych kamienic. 

Każdy zaprojektowany wzór przez architektów nawiązuje bądź odwzorowuje wzór układany w danej dzielnicy. Jest to ukłon ze strony architektów do piękna zapomnianych warszawskich gorsecików, które tworzyły charakter wielu wnętrz. Łazienki w apartamentach wykończone są wielkoformatowymi płytkami w stylu białego marmuru wraz z nawiązującymi kolorami do przewodniej barwy pokoju ze ścianą z lustrem. Całość udekorowana jest złotymi elementami, takimi jak fazowane lustro złote, listwy dekoracyjne czy wyposażenie łazienki.

Aranżacja wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments to sentymentalna podróż po Warszawie XX wieku. Poznając historię dzielnic, można za każdym razem odkrywać nowe nawiązania. Wnętrza mają zachęcać do spacerów po Warszawie i odkrywania miejsc symbolicznie zaklętych w murach Royal Tulip.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *