109 mln Arche z działalności hotelarskiej   ANALIZY I RAPORTY

Grupa Arche wygenerowała za ubiegły rok 398 mln zł przychodów, co stanowi spadek o 10,62% w stosunku do roku 2020. Działalność operacyjna hoteli odpowiadała za 109 mln zł z tej sumy, pozostała część to głównie przychody ze sprzedaży wybudowanych lokali. Zysk całej Grupy wyniósł 56 mln zł.

Władysław Grochowski, prezes i twórca Arche

W ubiegłym roku spółka sprzedała łącznie 583 lokale w tym 333 lokale mieszkalne i 250 lokali hotelowych. Na koniec roku w ofercie znajdowały się 1 353 lokale w tym 266 lokali mieszkalnych i 1 087 lokali hotelowych. Ciekawie przedstawia się także struktura dostępności pokoi do sprzedaży. O ile działające hotele warszawskie są w większości wyprzedane (pozostało w sprzedaży 6 pokoi w Arche Krakowska, 9 w Arche Geologiczna), to wciąż spora dostępność jest w hotelu w Pile (dostępne 194 z 245 pokoi), Lublinie (dostępne 66 ze 132 pokoi), czy domkach w Łochowie (dostępne 125 spośród 180 domków).

Plany na 2022

Arche zamierza kontynuować zarówno działalność deweloperską, hotelarsko-gastronomiczną, jak i handlową oraz rozwijać działalność produkcyjną w nowo wybudowanej hali produkcyjnej. Ambicją spółki jest, aby do 2030 roku w „Systemie Arche” działało 100 hoteli.

Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności zarządu „W kolejnych okresach zostaną ukończone hotele Arche Klasztor Wrocław, Arche Sanatorium Milicyjne Nałęczów, pierwszy etap Arche Fabryka Samolotów Mielno, wieloetapowej inwestycji położonej w atrakcyjnym miejscu na Pomorzu pomiędzy jeziorem Jamno a Bałtykiem (…). W banku ziemi przeznaczonym pod inwestycje hotelowe są grunty w Białymstoku, Drohiczynie, Poznaniu, Krakowie, i Muszynie. Silne emocje budzi Elektrociepłownia Szombierki w Bytoniu, pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich i huta szkła w Szklarskiej Porębie. Największy projekt i największe wyzwanie to Elektrociepłownia Szombierki, gigantyczny gmach, jedna z najrozleglejszych budowli przemysłowych w Europie, gdzie w starych odrestaurowanych murach oprócz hoteli i restauracji zmieszczą się hale na duże koncerty i festiwale, sale na spektakle operowe lub teatralne, pomieszczenia na targi i wystawy oraz nowatorskie plany uczelni skoncentrowanej na promowaniu odważnego i kreatywnego myślenia”.

Ryzyka związane z działalnością

Za główne czynniki ryzyka władze spółki uważają „pozyskanie finansowania zewnętrznego na ukończenie ambitnych inwestycji, które są planowane w najbliższych latach, przy dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych”.

W samym obszarze hotelowym Arche dostrzega wzrost przychodów w tym roku, jednak jak czytamy dalej „istnieje ryzyko iż w nadchodzącym sezonie turystycznym nie pojawią się turyści z zagranicy a tym samym baza noclegowa w Polsce nie odnotuje dużego obłożenia, co będzie miało również negatywny wpływ na przychody hoteli należących do spółki Arche. Branża hotelowa nie odnotowała odpływu pracowników pochodzenia ukraińskiego a wręcz przeciwnie pojawiły się nowe osoby chętne do pracy w hotelarstwie i gastronomii”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *