Spółka budująca Staybridge Suites Warszawa z postępowaniem sanacyjnym   INWESTYCJE

SBS Warszawa 1, spółka budująca i sprzedająca w systemie condo hotel pod marką Staybridge Suites na warszawskim Ursynowie, złożyła do sądu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego - podał portal obligacje.pl. Jest ono podobne do dawnego postępowania upadłościowego z opcją układową – z tą jednak różnicą, że postępowanie sanacyjne nie powoduje ogłoszenia upadłości dłużnika, a przyjęcie układu następuje dopiero po wykonaniu czynności sanacyjnych.

Historia budowy hotelu przy ulicy Puławskiej w Warszawie sięga jeszcze 2017 roku, kiedy to spółka WIK Capital, która miała być operatorem obiektu i sprzedawała pokoje indywidualnym nabywcom w systemie condo, podpisała umowę franczyzową z siecią IHG na uruchomienie obiektu pod aparthotelową marką z segmentu extended stay, Staybridge Suites. Jak pisaliśmy wówczas, ten 190-pokojowy hotel zadebiutować miał na rynku z końcem 2019 roku.

Po osiągnięciu przez inwestycję stanu surowego, prace jednak wstrzymano, a pod koniec 2020 roku powołano spółkę SBS Warszawa 1, której celem było dokończenie inwestycji. Poza WIK Capital tworzyły ją także spółka Ferrymen Development i Mirosław Basista. Mniejszościowym udziałowcem stał się także Dom Maklerski Copernicus Securities, który po tym jak KNF zakazał mu "prowadzenia działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych oraz przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych" i nałożył 3,5 mln zł kary, złożył w listopadzie 2021 roku wniosek o upadłość.

Copernicus był też pośrednikiem w obrocie aż 11 serii obligacji wyemitowanych przez SBS na budowę hotelu. Jak podaje portal obligacje.pl, -SBS wykupiła dotychczas jedną serię wartych 600 tys. zł obligacji. Za wyjątkiem papierów wygasających w grudniu tego roku (1 mln zł), większość pozostałego długu miała zapadać między marcem a lipcem przyszłego roku (razem 22 mln zł).  

Pokoje w Staybridge Suites sprzedawane były z 7 proc. zwrotem z inwestycji (z zastrzeżeniem, że "kalkulacje potencjalnego zarobku oraz korzyści i ryzyka związane z inwestycją i dzierżawą są przedstawiane w biurze sprzedaży i omawiane indywidualnie przed zawarciem umowy.") i na podstawie 20 letnich umów dzierżawy. Jak pisaliśmy w połowie tego roku, sprzedanych wówczas było 59 ze 192 lokali.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *