Coraz więcej studentów szuka pracy   MATERIAŁ PARTNERA

Wzrost kosztów życia sprawił, że zainteresowanie pracą wśród studentów znacząco wzrosło. Utrzymanie się na studiach ze środków otrzymywanych przez rodziców i stypendiów nie dla każdego jest możliwe. Coraz więcej osób chcąc odciążyć rodzinny budżet, szuka możliwości dodatkowego zarobkowania. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy dla młodych, kształcących się ludzi – czy pracodawcy chętnie nawiązują współpracę z żakami i gdzie mogą znaleźć zatrudnienie osoby pobierający naukę?

Praca na studiach – dlaczego warto?

Praca na studiach to nie tylko możliwość pozyskania źródła dochodu, ale też szansa na rozwój. Niezależnie od wybranego stanowiska, podejmując zatrudnienie, młodzi ludzie podnoszą swoje kwalifikacje, uczą się obowiązkowości i kultury pracy. Nowe zajęcie pozwala zdobyć doświadczenie, czy nawiązać kontakty z osobami w różnym wieku i na rozmaitych stanowiskach. Budowanie ścieżki kariery w czasie studiów, zaprocentuje w przyszłości. Starając się o wyższe stanowisko czy pracę w renomowanej firmie, mając bogatsze CV, jest się na lepszej pozycji, niż osoby, które wcześniej nie były nigdzie zatrudnione.

Łączenie pracy z nauką to budowanie przewagi konkurencyjnej w stosunku do rówieśników, którzy dopiero po uzyskaniu dyplomu zaczynają wchodzić na rynek zawodowy. Według analizy przeprowadzonej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy – prawie 60% absolwentów uczelni niestacjonarnych I stopnia i aż 77% osób kończących studia magisterskie, zdobyło już doświadczenie zawodowe. W przypadku studentów stacjonarnych jest to odpowiednio 14 i 28%, jednak ten czynnik z roku na rok wzrasta1.

Pracodawcy szukają studentów

Według danych z badania „What Employers Want” , które zostało przeprowadzone przez National Institute of Adult Continuing Education, pracodawcy poszukujący młodych ludzi do swojego zespołu, doceniają ich entuzjazm, energię, pozytywne nastawienie i determinację. Wymieniane są również takie cechy jak elastyczność, ciekawość oraz odwaga2.

Wśród istotnych czynników, które wpływają na chęć zatrudnienia studentów, ważną kwestią jest możliwość nawiązania umowy zlecenie i zwolnienia z płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli osoba pobierająca naukę nie skończyła 26 lat. Pracodawca nie jest zobligowany do wypłacania wynagrodzenia chorobowego, płacenia za urlop czy odprawę w razie zwolnienia. Pracownik natomiast może być usatysfakcjonowany z otrzymywanych zarobków, które nie są pomniejszone o podatek dochodowy.

Rynek HoReCa otwarty na studentów

Obecna sytuacja sprawiła, że coraz więcej studentów zgłasza chęć znalezienia zajęcia zarobkowego. Według opinii ekspert rynku pracy z firmy IDEA HR Group Anny Sudolskiej, osób szukających pracy i studiujących dziennie jest trzykrotnie więcej niż rok temu. 3

Osoby, które chcą się rozwijać zawodowo, a studiują dziennie, mogą pomyśleć o pracy dorywczej, np. jako kelner, kelnerka, hostessa, host lub pracownik baru czy lokalu gastronomicznego. Pracodawcy cenią doświadczenie w obsługiwaniu klientów, dyscyplinę i organizację pracy.

Gastronomia, hotelarstwo czy praca przy obsłudze eventów to sektory, które chętnie przyjmują młodych, uczących się ludzi. Są to branże, w których można podjąć zatrudnienie w elastycznych godzinach, a ten system jest szczególnie preferowany przez żaków.

Jak szukać pracy?

Jedną z możliwości szukania pracy, szczególnie przydatną przy zdobywaniu dodatkowego, elastycznego zatrudnienia, jest skorzystanie z aplikacji Workinn.app. Rejestrując się w portalu, w szybkim czasie można nawiązać współpracę przy zleceniach z branży HoReCa i MICE. Serwis umożliwia dostęp do wielu ofert, które są jasno sprecyzowane, proces zatrudnienia jest klarowny i bezpieczny. Pojawiające się ogłoszenia są na bieżąco weryfikowane, a pracodawcy, jak i pracownicy są oceniani po zakończeniu każdego zlecenia. To świetny sposób na swobodę, dobre zarządzanie czasem i dopasowanie odpowiednich ofert do własnych preferencji i możliwości.

https://edukacja.rp.pl/rynek-pracy/art36676611-coraz-wiecej-absolwentow-uczelni-ma-juz-doswiadczenie-w-pracy

https://interviewme.pl/blog/cechy-dobrego-pracownika

https://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/poszukiwanie-pracy/5591165,student-rynek-pracy-2022.html


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Coraz więcej studentów szuka pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *