Co się otwiera w 2024 r. w regionach turystycznych   "HOTELARZ"

O ile na rynku hotelowych inwestycji miejskich zapanowała flauta spowodowana wysokimi kosztami finansowania bankowego, to w regionach turystycznych trwa boom inwestycyjny napędzany finansowaniem w systemie condo. Przynajmniej jeśli chodzi o ogłaszane plany, bo w rzeczywistości nie przekłada się to na masowe otwarcia nowych obiektów. Tak naprawdę w tym roku otworzy się ich mniej niż w miastach, a niemal wszystkie to projekty, których otwarcie miało nastąpić już w ubiegłych latach. Choć jeśli ruszą dwa najbardziej spektakularne, to zaoferują więcej pokoi niż wszystkie hotele miejskie razem wzięte otwierane w tym roku.

Gołębiewski Pobierowo. Fot. Resko24.pl

Jednym z nich jest oczywiście Gołębiewski w Pobierowie, którego otwarcie zapowiadane jest już od 2021 r. Docelowo będzie to największych hotel w Polsce z ok. 1,2 tys. pokoi. W poprzednich latach pojawiały się informacje, że mają być otwierane jego różne części z 300, 500, 800 pokojami w poszczególnych skrzydłach albo na poszczególnych piętrach, ostatecznie budowa cały czas trwa, ale w grudniu powołano już dyrektora generalnego, więc otwarcie się zbliża. Przedstawiciele inwestora zapowiadają, że w lecie uruchomiony ma zostać pierwszy etap z ok. 500 pokojami w środkowym i zachodnim skrzydle hotelu oraz wszystkie strefy rekreacji i trzy restauracje, choć jak to przy inwestycjach w hotele Gołębiewski pojawiają się też z problemy z nadzorem budowlanym. Łącznie cały 11-kondygnacyjny budynek ma ok. 180 tys. m kw. powierzchni, a sam hol 2,5 tys. m kw. z 16 stanowiskami recepcyjnymi, a kompleks zaoferuje m.in. centrum kongresowe z 16 salami, w tym największą na 2 tys. osób, aquapark (samych jacuzzi ma być 14, każde na 15 osób) dwa kinoteatry, dyskotekę, korty, boiska, ścianką wspinaczkową na trzy piętra i parkingiem na kilkaset aut.

Ale poza Gołębiewskim, o ile zostanie otwarty, to chociaż w niemal każdym nadmorskim mieście i wiosce planowanych jest po kilka inwestycji hotelowych i aparthotelowych, jednak w tym roku otworzy się niewiele, o ile cokolwiek. Jeszcze na 2023 r. zapowiadanie było otwarcie Baltic Jet w Ustroniu Morskim ze 108 apartamentami w standardzie 5-gwiazdkowym, strefą basenową i SPA, ale obecnie nie słychać o konkretnej dacie startu. W Międzyzdrojach w stanie surowym zamkniętym stoją już Baltic Waves Resort ze 199 apartamentami oferowanymi w standardzie deweloperskimi z możliwością wykończenia i strefą SPA & wellness (operatorem Baltic Jet i Baltic Waves ma być Portfel Inwestycyjny Apartamenty i Hotele) oraz Baltic Infinity przy plaży i molo ze 160 apartamentami i udogodnieniami hotelowymi. W Świnoujściu Zdrojowa Invest & Hotels planuje otworzyć w pierwszej połowie roku Baltic Park Loft  z 83 klimatyzowanymi apartamentami w stanie deweloperskim (z opcją wykończenia i wyposażenia) - kolejny etap największego kompleksu hotelowo-apartamentowego na polskim wybrzeżu, jakim jest Baltic Park Molo m.in. z hotelami Hilton, Radisson Blu, aquaparkiem i zespołem trzech budynków apartamentowo-usługowych Baltic Park Fort.

Hotel Glar, Wisełka

Na koniec roku może się okazać, że na szeroko rozumianym polskim wybrzeżu z obiektów typowo hotelowych poza Gołębiewski, o ile zostanie otwarty, w 2024 r. ruszy tylko hotel Glar w oddalonej od morza o kilka kilometrów Wisełce na Wyspie Wolin koło Międzyzdrojów. Jego otwarcie zapowiadane jest na połowę roku, a w zarządzanym przez VHM Hotel Management hotelu znajdzie się 91 pokoi, centrum konferencyjno-szkoleniowe o pow. 300 m kw. i strefa SPA & wellness.

Mercure Szczyrk Resort

Drugim spektakularnym hotelem ma być Mercure Resort w Szczyrku, gdzie w budynku o długości 330 metrów i powierzchni 35 tys. m kw. znajdzie się z 447 pokoi, pięć lokali gastronomicznych, 2,5 tys. m kw. powierzchni eventowej, w tym 14 w sal konferencyjnych, aquapark o takiej samej powierzchni i strefa SPA & wellness. Pierwotnie jego otwarcie zapowiadane było do końca 2023 r., potem na początek 2024 r., teraz na połowę roku. Hotelem zarządzać będzie Hotels Professionals.

Górski Diament, Zakopane

I to wszystko co w tym roku otworzyć ma się w Karpatach, nie licząc aparthotelu Górski Diament w Zakopanem z 54 apartamentami, restauracją, basenem, strefą saun i jaccuzi (jaccuzi znajdą się też na tarasach apartamentów na najwyższej kondygnacji), ale to bardziej inwestycja typu second home.

Happy Valley z Holiday Inn Resort

Najgorętszym miejscem pod względem otwarć w tym roku, jak i w ubiegłym, będą Karkonosze. W Szklarskiej Porębie ruszyć mają, zapowiadane już na 2023 r., pierwsza część kompleksu Happy Valley z 87 pokojami pod marką Holiday Inn Resort sieci IHG oraz 70 apartamentami w tym samym budynku (w kwietniu, a w drugim etapie powstaje już voco Resort ze 100 pokojami) oraz, zarządzany przez Grupę Hotelową Condo.pl, Tremonti Spa & Conference z 268 pokojami, centrum konferencyjnym na 500 osób i dużą strefą SPA & wellness oraz rodzinną. Otwarty ma zostać też drugi budynek kompleksu Złoty Resort, podobnie jak pierwszy, uruchomiony w grudniu 2023 r., oferujący ok. 80 pokoi, również zarządzany przez GH Condo.pl. A poza tym także aparthotel Ostoja Parku Narodowego z oferty Sun & Snow z 87 apartamentami.

Sanssouci MGallery Karpacz

Z kolei w Karpaczu otwarte mają zostać dwa hotele pod markami Accoru. Sanssouci MGallery z Grupy Europlan Artura Koziei zaoferuje 105 pokoi w zabytkowym budynku i nowo dobudowanej części, a Mövenpick (zarządzany przez GH Condo.pl) 126 apartamentów z aneksami kuchennymi. Obydwa oczywiście z rozbudowanymi strefami SPA & wellness oraz gastronomicznymi. Natomiast pod Karpaczem w Sosnówce wiosną otwarta ma zostać trzecia część kompleksu Lake Hill - po otwartym w 2019 r. roku hotelu ze 173 pokojami i drugiej części w 2021 r. ze 94 apartamentami w 10 budynkach - z 21 willami po 70 m kw. i 80 apartamentami 40-metrowymi w kolejnych 10 budynkach oraz dodatkowym budynkiem usługowym ze strefą wellness z basenm, dwoma salami konferencyjnymi na 220 i 150 osób oraz dwoma restauracyjnymi. Będzie to dopełnienie konceptu Lake Village, który łącznie oferował będzie z blisko 370 pokoi i apartamentów w ponad 40 budynkach różnej wielkości.

Mövenpick Karpacz

Natomiast w pobliskim Świeradowie-Zdroju przy otwartym w 2022 r. kompleksie Elements Hotel & Spa otwarty zostanie drugi etap tego projektu – Elements Apartments ze 157 apartamentami w trzech budynkach.  

Na Mazurach przy 5-gwiazdkowym Mikołajki Leisure & Spa otwarte mają zostać Mikołajki Apartamenty ze 105 lokalami, salą konferencyjną, fitness i strefą dla dzieci.

Poza tradycyjnymi regionami turystycznymi w Nałęczowie Grupa Arche otwiera, również zapowiadające się spektakularnie, Arche Sanatorium Milicyjne z 308 pokojami, 600 m kw. przestrzeni konferencyjno-eventowej oraz strefą SPA & wellness i centrum rehabilitacyjne, które zajmą 1 tys. m kw. powierzchni.

Arche Sanatorium Milicyjne Nałęczów

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *