Sławomir Nitras: Budżet na promocje Polski powinien wzrosnąć co najmniej trzykrotnie   POD PATRONATEM HOTELARZA

- Musimy zawalczyć o większy budżet (na promocję Polski – przyp. red.). Ja stawiam sobie cel, by ten budżet realnie wzrósł. I to nie o 10-20%, tylko żeby wzrósł co najmniej trzykrotnie – zadeklarował podczas konferencji „Restart w Turystyce”, która odbyła się w ostatni piątek w hotelu Radisson Blu w Świnoujściu, Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki. Jak dodał minister, turystyka w tym roku po raz pierwszy znalazła się wśród priorytetów dyplomacji MSZ. Wydarzenie odbyło się pod patronatem „Hotelarza”.

Palel dyskusyjny w ramach wydarzenia

- Nasze nakłady na turystykę są nieporównywalne z krajami zachodu, ale są nieporównywalnie mniejsze także niż naszych sąsiadów z południa, takich jak Czesi i Słowacy. Ten stan jest nie do utrzymania, po prostu będziemy nieprofesjonalni jeżeli tak będzie – przekonywał Sławomir Nitras. -Moja pierwsza rozmowa (wewnętrza - przyp. red.) po tym kiedy objąłem urząd ministra, kiedy mi powiedzieli jaki jest budżet na turystykę, ja szczerze mówiąc nie chciałem wierzyć, że my przeznaczamy sto kilkadziesiąt milionów złotych na turystykę, z czego na realizację zadań, prawdziwych zadań, bo wiadomo, że trzeba utrzymać instytucje, to jest kwota 70 milionów złotych i finansujemy z tego wszystko.(…) Wiecie, że to w skali państwa nie może być kwota, która robi jakiekolwiek wrażenie. Ja stawiam sobie cel, by ten budżet realnie wzrósł. I to nie o 10-20%, tylko żeby wzrósł co najmniej trzykrotnie – zadeklarował minister.

Jak uzupełnił Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowej Hotels, -Rolnictwo w Polsce generuje 2-3% PKB, więc to jest dwa razy mniej niż gospodarka turystyczna. Także widać jak to jest ważne dla kraju. Co do budżetu na promocję turystyki przez państwo, to jest na poziomie Węgier, których skala jest nieporównywalna, w tym sensie w Polsce ten budżet powinien być znacząco większy, więc się cieszę, że są na to szanse.

Potrzeba uregulowania najmu krótkoterminowego

Minister odniósł się także do potrzeby uregulowania najmu krótkoterminowego. Jak powiedział, - Ja chciałbym, żebyśmy my tą dyrektywę implementowali w Polsce jak najszybciej. Nie wykluczam, że wejdzie ona w trakcie przyszłego roku. I obejmie ona obowiązkiem rejestracji wszystkich do tej pory nierejestrowanych operatorów na rynku wynajmu krótkoterminowego (…). Uważamy, że rynek powinien być jak najbardziej zunifikowany, te przepisy powinny być generalne. Myślę, że również opodatkowanie powinno być generalne (dotyczy to również opłaty miejscowej - przyp. red.).

Turystyka nad Bałtykiem

- Nasz cel jest taki, by turystyka stanowiła więcej niż 5% PKB. Kurorty nad Bałtykiem nie mają się czego wstydzić. Świnoujście, Kołobrzeg czy Międzyzdroje to miejscowości nadmorskie na europejskim poziomie – stwierdziła Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

-Jak ja postrzegam, naszą rolę, to znaczy samorządów, sfery publicznej w rozwijaniu turystyki. W innym miejscu jesteśmy niż byliśmy 20 lat temu, natomiast sama funkcja jest wciąż niezmienna. Przede wszystkim to jest kwestia dalszego rozwoju szeroko pojętej infrastruktury. Oczywiście gigantyczny postęp zrobiliśmy jeżeli chodzi o drogi i to widać po inwestycjach, które się zadziały na naszym wybrzeżu. W zakresie dróg na pewno i dziesiątka, i jedenastka wciąż dla nas są wyzwaniem – dodał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Rafał Szmytke, prezes POT był pytany „na ile po pandemii i w kontekście bycia państwem przyfrontowym, odbudowała się ta branża turystyczna, a na ile jest tak, że ona może i się odbudowuje, ale w tą stronę, że to my wyjeżdżamy za granicę” – Jest to proces (odbudowy i promocji - przy red.), który wymaga, ogromnych też nakładów, tutaj akurat na tej sali nie muszę tłumaczyć, jak ważne są media i te social media, ale również media tradycyjne, do których się po prostu trzeba dostać.

Organizowane w Świnoujściu wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników. Wśród gości dominowali przedsiębiorcy związani z sektorem hotelarskim, turystyką i gastronomią. Nie brakowało także samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki. - Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że jesteśmy do dyspozycji przedsiębiorców z sektora turystycznego. To, że jesteśmy tutaj w składzie ministerialnym świadczy o tym, jak poważnie myślimy o rozwoju turystyki. Zmieniło się cała oferta, infrastruktura, ludzie, to wszystko się rozbudowało i rozwinęło i jest obecnie na najwyższym poziomie. Polska oferta turystyczna w dekadę przeszła drogę rozwoju, która mogłaby zająć 30-40, a nawet 50 lat. Turystyka to sektor polskiej gospodarki, który najlepiej wykorzystał fundusze. To pokazuje, że to nie jest tylko poprawa infrastruktury, ale i tworzenie miejsc pracy i generowanie rozwoju całej naszej gospodarki. To jest dobry punkt wyjścia na przyszłość – podsumował Sławomir Nitras.

Organizatorami wydarzenia w hotelu Radisson Blu Świnoujście byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Północna Izba Gospodarcza i Zdrojowa Hotels.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *