Ministerstwo pracuje nad pomocą sektorową dla branży turystycznej   KORONAWIRUS

We wtorek, 16 czerwca w Ministerstwie Rozwoju odbyło się kolejne spotkanie wicepremier Jadwigi Emilewicz i ministra Andrzeja Gut-Mostowego z branżą turystyczną. Podczas dyskusji podnoszono szereg tematów istotnych dla branży hotelarskiej, m.in. przedłużenia dopłat do wynagrodzeń, czy czasowego zwolnienia z opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Gheorghe Cristescu, prezes Polskiego Holding Hotelowego, poproszony przez premier Emilewicz o propozycje dalszych rozwiązań dla hoteli oraz wsparcia dla branży poza omawianymi wcześniej zagadnieniami związanymi z Tarczą Antykryzysową i Finansową PFR-u, jako najistotniejsze elementy wymienił m.in. czasowe zwolnienie z opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz opłat abonamentowych, ale również temat przedłużenia dopłat do wynagrodzeń z tytułu obniżonego czasu pracy lub przestoju ekonomicznego, zwłaszcza dla hoteli biznesowych, ale również dla organizatorów kongresów, czy targów. Ta ostatnia kwestia będzie tematem dalszych analiz. Premier Emilewicz poprosiła przedstawicieli PHH i PIT o przedstawienie konkretnych danych w celu ewentualnego dalszego procedowania.

Poproszony przez „Hotelarza”o komentarz Cristescu mówi - Czasowe zwolnienie z opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz opłat abonamentowych to duży ukłon w stronę hotelarzy i zwróciłem się z prośbą do pani premier, aby do tego tematu wracać i w przyszłości uporządkować schematy pobierania opłat przez te organizacje.

Podczas dyskusji zwrócono także uwagę na kwestię podatków od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie pobierane przez gminy. -Pomimo możliwości odstąpienia od tych podatków, gminy są dalekie od podejmowania takich decyzji w przypadku hoteli, dlatego prosimy panią premier o możliwą interwencję w tej sprawie – apelował podczas spotkania prezes PHH.

Ważna jest również sprawa dalszego przesunięcia terminu zapłaty podatku od przychodów z wynajmu budynków do końca 2020 r. Polska jest w trakcie ustaleń z Komisją Europejską interpretacji wyłączającej hotele z tego podatku.

Podczas spotkania prezes Cristescu poruszył również kwestię uregulowania sposobu funkcjonowania Airbnb. Pani premier Emilewicz poinformowała uczestników, że prace nad uregulowaniem zasad funkcjonowania tego segmentu są zaawansowane i najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu konkretne rozwiązania wypracowane przez ministerstwo będą wysyłane do konsultacji z branżą. 

Kolejnym elementem ważnym nie tylko dla hotelarzy, ale i dla całej branży turystycznej jest dobrze przemyślana promocja Polski przede wszystkim w krajach ościennych. Do tej promocji można wykorzystać projekt certyfikowania hoteli przez POT. Wszyscy uczestnicy zgodzili się z tym, że potrzebne będą pokaźne fundusze tak, aby kampania była widoczna i skuteczna.

W spotkaniu wzięli udział m.in. m. in. Gheorghe Marian Cristescu – Polski Holding Hotelowy, Paweł Niewiadomski i Andrzej Kindler – Polska Izba Turystyki, Piotr Henicz – ITAKA, Urszula Potęga – TT Warsaw, Robert Andrzejczyk – Polska Organizacja Turystyczna, Tomasz Kobierski – Grupa MTP oraz grupa osób związanych ze stowarzyszeniem TUgether reprezentująca segmenty MICE, hotelarski, czy incentive. Oprócz tego na spotkaniu obecni byli przedstawiciele takich instytucji jak PFR, ARP, BGK, KUKE oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Kolejne spotkanie w tym samym gronie jest zaplanowane na przyszły tydzień, a do tego czasu mamy poznać szczegóły dotyczące bonów turystycznych.   


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *