KE zatwierdziła nową pomoc dla dużych firm dotkniętych pandemią   KORONAWIRUS

Przedsiębiorcy kierujący dużymi firmami, które odczuły negatywne skutki lockdownów podnosili często argument nierównego traktowania ich firm w stosunku do MSP i nieproporcjonalnie niższej pomocy rządowej z jakiej mogli skorzystać w ramach Tarcz Finansowych. Teraz może się to zmienić, ponieważ Komisja Europejska wydała właśnie decyzję określającą warunki udzielania finansowania dla dużych przedsiębiorców a w ramach zrekompensowania szkód zaproponowane mają być nowe, częściowo umarzalne pożyczki preferencyjne.

Narzędzie pomocowe skierowane jest do dużych firm, które odczuły negatywne skutki obostrzeń wprowadzanych w okresie listopad 2020 – kwiecień 2021, w związku z pandemią wirusa COVID-19. Celem nowego instrumentu jest częściowe zrekompensowanie im szkód poniesionych w wyniku obostrzeń będących odpowiedzią na II i III falę pandemii COVID-19, poprzez częściowo umarzalne pożyczki preferencyjne. Negocjacje z Komisją Europejską prowadzone były od listopada 2020 r.

Pierwsza Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm, o wartości 25 mld zł, została uchwalona przez polski rząd w kwietniu 2020 r., a jej warunki zostały zaktualizowane w marcu 2021 r. Nowy instrument uzupełnia pakiet wsparcia, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską w maju i czerwcu 2020 r. Pożyczki preferencyjne, które potencjalnie będą przyznawane w oparciu o nową decyzję Komisji Europejskiej uwzględniają obostrzenia wprowadzane w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 w miesiącach jesiennych i zimowych. Dodatkowo, Komisja Europejska wyraziła zgodę na obniżenie oprocentowania już udzielonych pożyczek oraz wydłużenie okresów spłaty.

Jak informuje PFR - Warunki decyzji Komisji Europejskiej są obecnie przedmiotem szczegółowej analizy przez Polski Fundusz Rozwoju.

Do tej pory PFR udzielił w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm, w ramach wszystkich dostępnych instrumentów, wsparcia w kwocie 3,4 mld zł dla ponad 100 firm.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *