Noclegi.pl: branża hotelarska pomaga i chce zatrudniać   SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Darmowe lub znacznie tańsze niż zazwyczaj noclegi, wyżywienie i pomoc rzeczowa – branża hotelarska w Polsce bardzo mocno włączyła się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Jak wynika z raportu platformy Noclegi.pl, hotelarze mają też dla nich miejsca pracy.

Już w pierwszych dniach, kiedy do Polski napływać zaczęli uciekający przed wojną Ukraińcy, właściciele obiektów hotelowych włączyli się do pomocy, przede wszystkim udostępniając, często nieodpłatnie, miejsca noclegowe. – Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki jeszcze sposób branża zareagowała na obecną sytuację, dlatego przeprowadziliśmy ankietę, rozesłaną do ponad 2000 obiektów – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl.

Blisko 100 proc. ankietowanych wyraziło chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy w różnej formie. Aż 70 proc.  zadeklarowało bezpłatne noclegi. Pozostali są gotowi zapewnić zakwaterowanie w znacząco niższej cenie. Prawie połowa ankietowanych jest w stanie przyjąć 5-10 osób. – Na ogół właściciele nie chcą w dodatkowy sposób oznaczać w platformie rezerwacyjnej, że świadczą tego typu pomoc, uważając to za nie do końca właściwą formę promocji – podkreśla Jaworska. – Gości, którzy potrzebują wsparcia odnajdują współpracując z lokalnymi władzami czy organizacjami pozarządowymi, proszą też o przekazanie ich danych do centrów pomocy Uchodźcom.

Zakwaterowanie tylko jedna z form pomocy. Hotelarze proponują też wsparcie w postaci całodziennego wyżywienia czy zapewnienia niezbędnego wyposażenia, pochodzącego z własnych zasobów lub zaprzyjaźnionych dostawców. Najczęściej są to ręczniki, koce, leki czy środki sanitarne. – Na pytanie o inne pomysły na pomoc, najczęściej powtarzającą się odpowiedzią jest zatrudnienie – mówi Natalia Jaworska. – Dorywcza w nadchodzącym sezonie albo też na stałe. Hotelarze dodatkowo proponują potencjalnym pracownikom i ich rodzinom pomoc w nauce języka polskiego.

A pracy w najbliższym sezonie może być w branży sporo, bo liczba rezerwacji na wakacje krajowe rośnie z dnia na dzień. Po chwilowym wstrzymaniu się Polaków od planowania wakacji ze względu na sytuację w Ukrainie, ruch rezerwacyjny wrócił już do poziomu sprzed pandemii. Przy czym w porównaniu z sezonem przed pandemią średnia cena jest wyższa o 20 proc. i wynosi obecnie 86 zł za osobę. 

Na razie najtaniej można wypocząć w Krakowie,  gdzie średnia cena rezerwacji wynosi 1001 złotych za pobyt, a średnia cena za osobę to 79 zł. Najczęściej wybierane wśród turystów są: Zakopane, Kołobrzeg, Gdańsk, Kraków i Władysławowo. W tym ostatnim w tej chwili trzeba zapłacić 1749 zł za rodzinę 4-osobową przy wyjeździe na 5 dni. W Zakopanem turyści muszą zapłacić średnio 1485 zł za rodzinę 4 osobową przy wyjeździe na 4 dni.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *