BBI z archidiecezją planują 350-pokojowy hotel na Warmii   INWESTYCJE

Trwa procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, której pozytywne zakończenie umożliwi budowę 350-pokojowego hotelu w miejscowości Rybaki na Warmii. Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest BBI Development S.A. oraz Archidiecezja Warmińska.

Plany budowy hotelu i budynków mieszkalnych na terenie gminy Stawiguda w województwie warmińsko-mazurskim nie są nowe. Giełdowa spółka BBI Development podpisała jeszcze w 2019 roku umowę z Archidiecezją Warmińską  na wspólny projekt. Umowa przewidywała wówczas łączną wartość wkładów udziałowców w wysokości 32,2 mln zł, z czego BBI miał dać w gotówce 15 mln zł, a archidiecezja aport w postaci dwóch nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 15,5 ha oraz wartości 17,2 mln zł. Wartość inwestycji miała wynieść około 300 mln zł. Wówczas na przeszkodzie w realizacji planów stanęła pandemia.

Teraz jeszcze w sierpniu odbyć ma się debata publiczna nt. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego nad jeziorem Łańskim w obrębie Rybaków. Z tej okazji projektanci z pracowni Juvenes-Projekt po raz pierwszy przedstawili wizualizację budynku, który miałby stanąć na tym terenie. Według zamierzeń będzie to obiekt hotelowy wraz z zespołem domów, salą konferencyjną, strefą prozdrowotną i spa. Zajmie 10 proc. z 16,5-hektarowej działki i pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach.

Zyski z realizacji przedsięwzięcia mają zostać przeznaczone m.in. na wspomaganie działalności charytatywnej i utrzymanie zabytków na terenie Archidiecezji Warmińskiej.W kompleksie powstanie co najmniej 100 całorocznych miejsc pracy, dzięki inwestycji zrealizowany będzie również gazociąg oraz zmodernizowane zostaną: kanalizacja i droga z Rybak i Plusek, omijająca centrum Stawigudy.

To nie pierwszy projekt BBI z kościołem. Wcześniej spółka podpisała umowę z Archidiecezją Warszawską, zgodnie z którą wybudować ma wielofunkcyjny budynek Roma Tower, czyli 170-metrowy wieżowiec wielofunkcyjny w ścisłym centrum stolicy na skrzyżowaniu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej w którym mieścić miał się m.in. hotel Four Season. Na razie inwestycja czeka na realizację, która wystartować ma jeszcze w tym roku, a dobiec końca w 2025, ale w nowych planach hotel nie jest już przewidywany. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 mln euro. 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.