HIRo 2022/2023 – nominacje w kategorii INTERIOR STUDIO DESIGN   KONFERENCJE "HOTELARZA"

22 maja podczas gali na zakończenie Forum HIT 2023  ogłosimy laureatów kolejnej edycji konkursu na Hotelarskie Inwestycje Roku (HIRo). Dziś prezentujemy nominacje w kategorii Interior Studio Design, spośród których Kapituła składająca się z liderów polskiego hotelarstwa wybierze zwycięzcę.

Laureaci, za projekty zrealizowane od marca ubiegłego roku do lutego 2023, zostaną wyłonieni w 5 kategoriach: Interior Studio Design, Pracownia Architektoniczna, Inwestor, oraz Inwestycja. W tej ostatniej kategorii swojego zwycięzcę wskażą, poza Kapitułą, także Czytelnicy "Hotelarza" w osobnym głosowaniu online, które potrwa jeszcze do najbliższego poniedziałku.

Nominacje przyznaje Kolegium Redakcyjne „Hotelarza” po konsultacjach z członkami Kapituły. W tym roku w kategorii Studio Design nominowani zostali:

NOMINOWANI:

LOFT

Nominacja za:

ALTUS PALACE, Wrocław

Wyzwanie polegało na dostosowaniu historycznego obiektu do wymogów standaryzacji luksusowego hotelu i odnalezienie właściwego wyrazu w dialogu nowej funkcji z zastaną zabytkową tkanką, tworzoną za pomocą współczesnych form, odpowiadających potrzebom nowego obiektu, z szacunkiem do tego, co wyłania się z przeszłości. Pracowano w pewnym sensie na żywym organizmie. Proces renowacji wnętrz zabytkowych był długotrwały i bardzo skomplikowany, a koncepcja kolorystyczna powstała na długo przed finałem prac konserwatorskich. Prace renowacyjne przywróciły pałacowi jego dawną świetność, m.in. z misternymi zdobieniami architektonicznymi i zabytkową sztukaterią. Wnętrza budynku oraz zachowane do dziś elementy wpisały się w wizję stworzenia w nim luksusowego obiektu.


MIXD

Nominacja za:

HYATT PLACE, Kraków

Hasłem przewodnim projektu wnętrz jest „urban jungle”. Z jednej strony nie brakuje więc materiałów, rozwiązań i detali kojarzonych z wielkomiejską architekturą, np. betonu, stali, siatek czy neonów, z drugiej – w kolorystyce wnętrz dominuje szlachetny brąz orzechowego drewna i zieleń oraz akcenty fioletu.Silną inspiracją była sama lokalizacja hotelu: położonego tuż przy krakowskich Błoniach – zielonych płucach miasta, a jednocześnie bliskiego wszelkim miejskim atrakcjom Krakowa. W pokojach dominuje  spokojna kolorystyka, która sprzyja odpoczynkowi, zaś w częściach wspólnych żywe barwne akcenty, które je ożywiają i przyciągają uwagę. Zdobiące ściany murale autorstwa Karola Banacha to wizualne opowieści  pełne krakowskich legend i historii m.in. o Smoku Wawelskim, Lajkoniku czy obwarzankach. Bogate zdobienie ścian to poniekąd kolejna miejscowa tradycja – poczynając od arrasów wawelskich, a na wnętrzu Jamy Michalikowej kończąc. W częściach wspólnych znalazły się meble wolnostojące autorstwa renomowanych włoskich producentów. Wśród materiałów dominuje drewno, kamień naturalny na blatach, płyta meblowa w wersji compact oraz zielony marmur. Charakterystycznym, nieco żartobliwym, elementem wystroju jest hasło „na pole”, ukryte we wnętrzach pokoi. Jest to z jednej strony nawiązanie do lokalnej gwary, z drugiej – zachęta do eksplorowania przez hotelowych gości atrakcji Krakowa.

MERCURE, Białystok

MIXD zaprojektował wnętrza części wspólnych, w których dominują inspiracje przyrodą. Zaczynając od strefy recepcji i lobby nasycono przestrzeń podlaskimi inspiracjami, tak by odwiedzający hotel poczuli się z miejsca zaciekawieni i wciągnięci w opowieść o regionie. Przy wejściu zwraca uwagę ściana z nieregularnym lustrem ukrytym wśród roślin. Wygląda jak oglądana z lotu ptaka rzeka Biebrza, wijąca się zakolami poprzez mokradła, torfowiska i łąki. Ciemna, nasycona zieleń ścian przypomina kolor puszczańskich ostępów, a wzór na tapetach w restauracji i sali konferencyjnej - opary unoszące się nad leśnymi mokradłami. W restauracji pod sufitem umieszczono wiszącą do góry postać żubra. Znalazło się też miejsce na ludowe inspiracje  – choć podanych głównie w wydaniu haute couture. Projektantem dywanowych wykładzin z barwnym etnicznym wzorem, mocno kojarzącym się z białoruskimi haftami oraz orientalnymi dywanami, jest Christian Lacroix, francuski projektant mody, zafascynowany bogactwem kultur świata. Inny folkowy smaczek można odkryć udając się do hotelowej siłowni. Ściana z kwiecistą tapetą wygląda jak jedno z dzieł słynnego na Podlasiu malarza-samouka z Hajnówki, Iłariona Daniluka. Ten utalentowany artysta ukochał kwiaty i umieszczał je chętnie na swoich obrazach i ściennych malowidłach, które do dziś zachowały się w wielu hajnowskich domach.


TREMEND

Nominacja za:

ROYAL TULIP APARTMENTS, Warszawa

Wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments inspirowane są zakątkami stolicy, stanowiąc sentymentalną  podróż po Warszawie XX wieku. Recepcja nawiązuje do Śródmieścia, jak i zapoznaje gości z mapą dzielnicową Warszawy lat 20. „wyrzeźbioną” na ścianie wejściowej. Owalny kształt stanowisk recepcji nawiązuje do Rotundy i zamysłu architektonicznego jej powstania – jako jedynego obiektu okrągłego w prostopadłościennej strukturze miasta. Koło wejścia głównego gości wita kawiarnia swaWola. Pomysł na kawiarnię w tym miejscu przywołała istniejąca niegdyś palarnia kawy Pluton przy Grzybowskiej, stąd m.in. na posadzce czarno-biała mozaika, wykonana została z tzw. warszawskich gorsecików, kiedyś bardzo popularnych. Strefa barowa to inspiracja Powiślem z kolorami nawiązującymi do tamtejszego krajobrazu: niebieski odzwierciedla głęboką toń Wisły, natomiast zieleń i drewno, to zadrzewione tereny nadbrzeżne i bulwary. Zielony Żoliborz patronuje restauracji. Butelkowa zieleń ścian jest bazą dla pozostałych elementów wykończenia. Również w tej części projektanci Tremend czerpali inspiracji z charakterystycznych obiektów tej dzielnicy. W apartamentach odnaleźć można inspiracje z Żoliborza, Mokotowa, Ochoty, Saskiej Kępy i Powiśla. W każdym pokoju ścianę zdobi grafika z mapą dzielnicy oraz wkomponowaną ludzką twarzą, w odpowiednim kolorze przewodnim, nawiązującym do barw dzielnicy.

MERCURE, Szklarska Poręba

Architekci inspirowali się otoczeniem, tworząc indywidualny storytelling miejsca. Tematem przewodnim były lokalne huty szkła, kamieniołomy i góry. Różnorodność materiałów, wzorów i faktur nawiązuje do otaczających krajobrazów. Kamienne stanowiska recepcji odnoszą się do górskiego otoczenia i skalnych zboczy Szrenicy. Ciepłe, naturalne barwy ziemi zostały przełamane zgaszoną pomarańczą i granatem. Inspiracją dla architektów były kolory kamieni, gliny i płynącego w pobliżu potoku.Szklane, kuliste lampy zamieszczone w całym hotelu, to ukłon w stronę lokalnych hut szkła, które do dziś mogą poszczycić się ręcznym procesem produkcji. Wśród dekoracji dominują szklane wazony i talerze, cukiernice podkreślające znaczenie miejscowych wyrobów. W hotelowym lobby ściany nawiązują do mieniących się różnymi barwami minerałów wydobywanych z tutejszych kamieniołomów.  Ciepłe tonacje, drewno i kamień wykorzystane w lobby płynnie przechodzą do wnętrza restauracji Bergo. Pokoje zaprojektowane są w tym samym stylu, co części wspólne hotelu. Odnaleźć tam można kontynuację i nawiązania do otaczającej przyrody i krajobrazów.


Wciąż możesz jeszcze zgłosić swój udział w Forum! Hotel Investment Trends Poland&CEE - to właśnie tu 22 maja 2023 roku w hotelu Renaissance Warsaw Airport, spotkają się wszyscy najważniejsi właściciele, dyrektorzy i inwestorzy z branży hotelarskiej w Polsce. To tu dyskutuje się o przyszłości rynku, tu ogłaszane są nowe projekty i tu prowadzone są najważniejsze kuluarowe rozmowy.

 SPRAWDŹ PROGRAM WYDARZENIA>>

 ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ>>


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *