Nowe obostrzenia w 19 powiatach. Dotyczą m.in. wesel, targów i konferencji   KORONAWIRUS

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział podczas zakończonej właśnie konferencji prasowej powrót obostrzeń w 19 powiatach gdzie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem ciągle jest duża. Obostrzenia dotyczą targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

- Okazuje się, ze te największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400 - powiedział Szumowski podczas konferencji.

- Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie - zaznaczył i powiedział, że czerwone obszary, gdzie jest najwięcej zakażeń to woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie. Podział pod względem liczby zakażeń będzie na strefę żółtą i czerwoną.

Rygor czerwony zostanie ponownie wprowadzany w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego to m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji targów czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto w tych miejscach zamknięte będą siłownię, kina, sanatoria, na wydarzenia sportowe nie wejdą kibice, a w weselach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć będzie mogło do 50 osób. - Łagodniejsze rygory (wesela do 100 osób - przyp. Red.) wprowadzimy w 10 kolejnych powiatach, m.in. w woj. podkarpackim - mówił minister.

Minister zauważył też, że np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań, ale są też powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże.

- W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach:

ostrzeszowskim,
nowosądeckim,
Nowy Sącz,
wieluńskim,
pszczyńskim,
Rudzie Śląskiej,
rybnickim,
Rybniku,
wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach:

wieruszowskim,
Jastrzębie Zdrój,
jarosławskim,
Żorach,
kępińskim,
przemyskim,
cieszyńskim,
pińczowskim,
oświęcimskim,
Przemyślu.

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - dodał minister.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *