Hotelarze walczą o poluzowanie restrykcji i dodatkową pomoc   KORONAWIRUS

W związku z ograniczeniem funkcjonowania hoteli w okresie 28 grudnia – 17 stycznia, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do kilku czołowych hotelarzy z prośbą o konsultacje listy wyjątków, których nie będzie obowiązywał zakaz korzystania z hoteli, ujęty w rozporządzeniu. Prace nad listą wciąż trwają, ponadto jest prawdopodobne, że hotele zostaną jednak ostatecznie objęte pomocą w ramach Tarczy 6.0 – ustalił „Hotelarz”.

W skład zespołu roboczego przy premierze wchodzą: jako lider zespołu Elżbieta Lendo prezes zarządu Harmony Polish Hotels Polskie Hotele Niezależne , Paulina Mazurkiewicz-Kurek – dyrektor finansowa Polski Holding Hotelowy, Gheorghe Marian Cristescu – prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego, Leszek Mięczkowski – prezes zarządu sieci Dobry Hotel i Mariusz Kubala – członek zarządu Satoria Group.

Jak dowiedział się „Hotelarz”, to właśnie dzięki intensywnej pracy zespołu trwającej przez cały weekend, lista wyjątków od zakazu udzielania noclegów, opisanych w poniedziałkowym rządowym rozporządzeniu została poszerzona względem pierwotnego planu, ogłoszonego w czwartek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Obecnie trwają prace nad ujęciem kolejnych wyjątków, można spodziewać się więc, że lista zostanie jeszcze poszerzona.

Zespół w rozmowach z premierem zwrócił także uwagę na bardzo trudną sytuację w jakiej obecnie, ze względu na obowiązujące obostrzenia, znalazły się hotele. Szef rządu obiecał przyjrzeć się sprawie i bardzo prawdopodobne wydaje się obecnie dołączenie PKD 55.10 (hotele i podobne obiekty zakwaterowania) do Tarczy 6.0. Wiązałoby się to z dodatkowym wynagrodzeniem postojowym, dofinansowaniem do wynagrodzeń i zwolnieniem z ZUS za pracowników.

- Tak, powstała grupa doradcza przy premierze RP której zadaniem jest pomoc w zakresie dostosowania przepisów do wymagań rynku w związku z nowymi obostrzeniami jak również rozszerzenie pomocy dla PKD 55.10 i 55.20 również w tarczy 6.0 – potwierdza w rozmowie z „Hotelarzem” Elżbieta Lendo. - Prace grupy mają na celu stworzenie zakresu długofalowej pomocy dla zatrzymanej dzisiaj branży hotelarskiej oraz bardzo ważne dzisiaj, rozszerzenie pomocy już w uchwalonej tarczy 6.0 i objęcie również naszego PKD dla uzyskania wsparcia celem utrzymania miejsc pracy. W tym zakresie jesteśmy bardzo dobrej myśli przy przychylności premiera. Kolejnym ważnym elementem dzisiaj jest pilne wypracowanie  katalogu grup zawodowych,  oraz możliwości stworzenia katalogu  osób mogących w dobie dzisiejszych obostrzeń korzystać z usług noclegowych celem wykonywania obowiązków zawodowych –dodaje Lendo.

- Pragnę potwierdzić, że ta grupa ekspertów o której mowa powstała na prośbę i z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego i rozpoczęła intensywne prace już w zeszły weekend - powiedział „Hotelarzowi” Gheorghe Marian Cristescu, prezes PHH. -Ze strony premiera i jego zespołu zrozumieliśmy, że pomimo decyzji podjętej o zamknięciu hoteli ze względów epidemiologicznych jest duża determiniacja o to aby nas wspierać tak jak miało to miejsce również na jesieni kiedy pomimo różnych decyzji na poziomie ministerialnym dzięki zdecydowanej decyzji premiera hotele zostały jednak dodane do tzw. tarczy turystycznej. Już w tracie weekendu udało nam przekazać nasze sugestie dotyczące rozszerzenia listy zawodów które mogłyby skorzystać z hoteli podczas ich zamknięcia. Kilka naszych propozycji zostało ujętych w rozporządzeniu. Na początku tygodnia przekazaliśmy kolejne opinie i mam nadzieję, że w razie rozszerzenia tej listy kolejne segmenty/zawody będą ujęte w rozporządzeniu. W tym samym czasie przekazaliśmy premierowi, że hotele powinny zostać dodane do tarczy 6.0 co również spotkało się ze zrozumieniem. Wiemy z różnych źródeł, że zlecone zostały podległym ministerstwom obliczenia potrzebne do podjęcia tej decyzji. Tak jak na jesieni jestem przekonany, że tym razem również uda się tę pomoc dla hoteli uzyskać, wiem, że panu premierowi bardzo zależy na wsparcie naszej branży i dziękuję z całego serca moim koleżankom i kolegom, Eli, Leszkowi, Paulinie i Mariuszowi za ciężką pracę w tym czasie na rzecz naszej branży - dodał prezes PHH.

Niezależnie od powyższego, działania na rzecz ujęcia wśród wyjątków dodatkowych grup zawodowych prowadzi również Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, która zwróciła się w liście do ministra zdrowia o doprecyzowanie kilku kwestii dotyczących pobytów służbowych w hotelach. Izba zwraca uwagę na takie grupy jak: serwisanci infrastruktury technicznej, medycznej, w tym obowiązkowe przeglądy UDT; pracownicy realizujący inwestycje dla kraju / regionu, inne niż dotyczące infrastruktury przesyłowej czy inwestycji publicznych; kontynuacja pobytów pracowniczych (w tym międzynarodowych firm) związanych z realizacją długoterminowych kontraktów, na podstawie stałych umów, z których niewywiązanie się grozi hotelom wysokimi karami; pracownicy obsługujący lotniska, w tym służby techniczne;  żołnierze sił zbrojnych państw członków NATO, przebywający czasowo w Polsce; korpus cywilny służb mundurowych (osoby inne niż żołnierze lub funkcjonariusze).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *