Jarosław Gowin: Otwarcie hoteli i restauracji powinno nastąpić od maja   KORONAWIRUS

W pierwszej kolejności otwarte zostaną usługi i handel, jednak już od maja powinno następować luzowanie obostrzeń dotyczących funkcjonowania hoteli i restauracji. Dostęp do nich powinny na pewno zyskać osoby posiadające certyfikaty szczepień – mówił w programie In Business Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

Wicepremier zaznaczył, że decyzja które gałęzie gospodarki będą luzowane w pierwszej kolejności będzie zależała od całego rządu, więc jego słów nie należy traktować jako zapowiedzi, ale raczej jako „istotne stanowisko jednego z ministrów, nie tak mało istotnego w kontekście odpowiedzialności za gospodarkę”. Zdaniem Gowina jak najszybciej powinien zostać otwarty handel i usługi. –Jeżeli chodzi o hotelarstwo, gastronomię, czy branżę fitness, to w drugiej kolejności, ale jestem zwolennikiem, aby również te branże były sukcesywnie odmrażane od maja. Jak dodał polityk –Są gotowe odpowiednie procedury sanitarne. Mam nadzieję, że równolegle do akcji masowych szczepień to odmrażanie całej gospodarki w maju będzie postępować.

Luzowanie powiązane z tempem szczepień

Wicepremier kilkukrotnie zaznaczał, że akcja luzowania obostrzeń powiązana będzie z tempem szczepień.  -Musimy już teraz być przygotowani na czasy postpandemiczne. W moim przekonaniu od początku maja obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, choć wszystko zależy od słowności koncernów farmaceutycznych i tempa szczepień – powiedział szef resortu rozwoju.

Certyfikaty dla zaszczepionych, powrót do hoteli i restauracji

-Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, że skoro masowo szczepimy, wkrótce nawet bez ograniczeń wiekowych, to jak najszybciej trzeba wprowadzić specjalne certyfikaty dla osób zaszczepionych, tak żeby mogły one korzystać z lokali gastronomicznych, czy hoteli - powiedział Gowin. -Musimy wreszcie nie tylko podawać kroplówkę tym branżom, które są dotknięte obostrzeniami, ale pozwolić im w miarę normalnie funkcjonować - dodał.

Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje UE

-Lockdown tygodniowo kosztuje Polskę od 2 do 3 mld zł, choć sytuacja i tak jest lepsza niż rok temu. Wtedy tygodniowo traciliśmy 4 mld. To oznacza niestety po pierwsze, że Polska się zubaża i zadłuża. Jednak nasza sytuacja gospodarcza jest relatywnie lepsza niż innych krajów Unii Europejskiej.(…) Przechodzimy przez pandemię ze stosunkowo niewielkimi stratami – dodał wicepremier.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Jarosław Gowin: Otwarcie hoteli i restauracji powinno nastąpić od maja

  1. I co Panie Gowin. Wyszła hipokryzja. Początek maja się zbliża, a już wiadomo że hotele będą zamknięte. Zamiast dać się odkuć branży, to chcecie ją dobić do końca. Żenada!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *