Paszporty szczepionkowe coraz bliżej   KORONAWIRUS

Parlament Europejski dał zielone światło dla wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych. Zaświadczenia mają upoważniać do swobodnego podróżowana po całej Europie i obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy. Celem jest wprowadzenie ich jeszcze przed tegorocznym sezonem turystycznym.

fot. Adobe Stock

Zaświadczenie wydawane ma być w formie papierowej, bądź cyfrowej i otrzymać będą mogły je osoby, które zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi, albo mają status ozdrowieńca.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na "unijny certyfikat COVID-19" zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu". Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

W założeniu posiadacze certyfikatów nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy.

Na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia naciskają głównie Hiszpania i Włochy, czyli państwa gdzie turystyka stanowi ogromnie ważną część gospodarki.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *