Coraz więcej oskarżonych ws. hotelu w Dźwirzynie   INWESTYCJE

Jak pisaliśmy w połowie września, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzy­mało wójta gminy Kołobrzeg, a także dyrektora dużej firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę pod zarzutem korupcji. Jej przedmiotem miało być ustawianie zmian w planie zagospodarowania przestr­zennego Dźwirzyna, umożliwiające wybudowanie hotelu o wysokość 35 metrów, czyli nawet kilkunastu pięter w letniskowej części tej miejscowości . W sprawie zostały już oskarżone kolejne osoby.

fot. Adobe Stock

Jak wynika z ustaleń "Gazety Polskiej", Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dotąd sześć osób, w tym wójta, dyrektora dużego przedsiębiorstwa farmaceutycznego, architekta, starostę i prezesa dużej firmy farmaceutycznej Stanisława H., -„znanego biznesmena, właściciela i prezesa firmy farmaceutycznej Hasco Lek z Wrocławia, członka Rady ds. Przedsiębiorczości przy prezydencie RP”.

Jak ustalili dziennikarze, „Do wręczenia łapówki miało dojść 13 września w godzinach porannych w siedzibie Hasco Leku we Wrocławiu. Całość miał nadzorować Przemysław D.-K., jeden z menedżerów farmaceutycznego przedsiębiorstwa, zaufany człowiek Stanisława H. To on przywiózł wójta do siedziby spółki, a następnie po przejęciu pieniędzy odwiózł do hotelu”

Z ustaleń gazety wynika, że D.-K. przyznał się do winy i złożył obszerne zeznania. Miał też opowiedzieć śledczym o udziale w procederze starosty kołobrzeskiego. Według śledczych – podano – starosta miał kilkakrotnie spotkać się ze Stanisławem H., a podczas jednego ze spotkań mieli ustalić, że pierwsza transza łapówki będzie opiewać na 300 tys. zł. „Pieniądze te miały spowodować m.in. zamknięcie prowadzonego przez starostwo na wniosek mieszkańców postępowania dotyczącego hałasu generowanego przy odwiertach geotermy” – napisano.

Również w tym przypadku pieniądze miały pochodzić z fikcyjnych faktur opłaconych przez jedną ze spółek Hasco Lek. Tym razem – wskazała gazeta – miały przechodzić przez biuro architektoniczne.

Jak napisano w tekście, według śledczych za doprowadzenie do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego inwestycję wójt „miał zainkasować 300 tys. zł w gotówce”, a identyczną kwotę miał obiecaną starosta. Środki na łapówki dla samorządowców H. miał wyprowadzić z firm związanych z Hasco Lek na podstawie fikcyjnych faktur za usługi budowlano-architektoniczne. W procederze miały uczestniczyć dwa podstawione podmioty, których właściciele również usłyszeli zarzuty korupcji - czytamy.

Jak pisaliśmy w marcu ubiegłego roku, hotel miał posiadać część rekreacyjno-rehabilitacyjną i wykorzystywać wody termalne. Hasco na ten cel, a konkretnie na uruchomienie ciepłowni geotermalnej pozyskało 26,2 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW z kwoty całej inwestycji opiewającej na ok. 43,3 mln.

Hotel składać miał się z dwóch budynków połączonych przejściem podziemnym, między którymi miała prowadzić ogólnodostępna promenada nad morze. Grupa Hasco, która produkuje m.in. tabletki Ibuprom, syrop Tussipini i środek na potencję Penigra, wcześniej otworzyła we Wrocławiu 4-gwiazdkowy Haston City Hotel ze 110 pokojami przy swojej głównej siedzibie, a jej właściciel, Stanisław H. jest też współwłaścicielem otwartego w 2020 r. butikowego obiektu Haston Old Town z 40 pokojami.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *