Grand Opening Hotelu Saski w Krakowie w stylu Belle Epoque   OTWARCIA

Z udziałem ok. 200 osobistości ze świata kultury i biznesu odbyło się uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków, Curio Collection by Hilton. Gościem honorowym gali był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Motywem przewodnim wydarzenia była Belle Epoque, czyli piękna epoka XIX wieku. Hotel Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Po trwającym cztery lata remoncie konserwatorskim obiekt udało się przywrócić do lat świetności i wyeksponować bogatą historię. Pod koniec lipca tego roku hotel ponownie rozpoczął działalność, dołączając do sieci Hilton.

Fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl

Otwarcie hotelu jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Przede wszystkim jest to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w Krakowie – mówi Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotel Saski Kraków. – Poza tym historia i położenie hotelu w samym sercu Starego Miasta są szczególnie wyjątkowe. A to zobowiązuje. Renowacja tego zabytkowego budynku prowadzona była z wyjątkową dbałością o każdy detal architektury i wystroju wnętrz. Zależało nam na zachowaniu autentyczności i wyjątkowej tradycji tego miejsca. Żeby to spełnić odrestaurowanie niektórych miejsc wymagało dotarcia do archiwalnych zdjęć i pocztówek, których szukaliśmy m.in. na aukcjach. Dziś jesteśmy naprawdę dumni z tego, co osiągnęli wszyscy pracujący nad tym trudnym i szalenie wymagającym projektem.

Fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl

Zaproszeni na galę otwarcia goście mieli okazję odbyć sentymentalną podróż w czasie, połączoną ze zwiedzaniem hotelu. Klimat dawnej epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil, a gazeciarze rozdawali ekskluzywne wydanie „Kurjera Krakowskiego” z 1835 roku. W periodyku można było przeczytać jakie atrakcje zaplanowano na ten wyjątkowy wieczór.

Fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl

W lobby rozbrzmiewała klasyczna muzyka kwartetu smyczkowego, współgrając z fotokompozycją „Alegoria” Ryszarda Horowitza. To właśnie dzięki współpracy z tym, pochodzącym z Krakowa, światowej sławy fotografikiem, korytarze i pokoje Saskiego ozdobiono portretami słynnych muzyków i kompozytorów. Podczas wydarzenia Horowitz wystąpił w roli gościa honorowego. Z tej okazji jego fotografie można było też obejrzeć na towarzyszącej gali wystawie.

Duch przeszłości towarzyszył gościom na każdym kroku. Na korytarzach i w pokojach pojawiały się dostojnie spacerujące postacie w XIX-wiecznych strojach – kobiety w długich sukniach, ze zdobionymi kapeluszami na głowie czy mężczyźni we frakach z epoki. W Sali Saskiej odbył się koncert fortepianowy będący hołdem złożonym występującym tu przed laty legendarnym kompozytorom takim jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski.

Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk. Fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl

Podczas wieczoru goście mogli zwiedzać większość niedostępnych na co dzień pomieszczeń hotelu, do czego zachęcał prowadzący galę Damian Urbańczyk, prezenter telewizyjny znany chociażby z takich programów jak „Hotelowa Polska”. Goście mogli również zajrzeć do dwóch sekretnych pokoi z freskami. W 117-pokojowym hotelu nie ma dwóch takich samych apartamentów. Każdy z nich ma inny układ i własną historię. Do dyspozycji gości jest m.in. perła w koronie Hotelu Saskiego – apartament Paderewski Suite o powierzchni 100 m kw.

Na gości czekała również, przygotowana specjalnie na ten wieczór przez szefa kuchni Romana Pawlika, karta dań i koktajli w Regale Bar & Restaurant, aby poznać sekrety pierwszej na świecie marki restauracji przyhotelowych sieci Hilton, która zapoczątkowała swoją działalność właśnie w Krakowie. Z kolei na wewnętrznym dziedzińcu hotelu można było poczuć klimat odtworzonego podczas remontu, XIX-wiecznego krakowskiego podwórka ze stylowymi lampionami latarnianymi i eleganckimi krużgankami. Więcej o pomyśle hotelu Saski na siebie w najnowszym wydaniu „Hotelarza”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *