Senat wprowadził poprawki do turystycznego 500 plus   KORONAWIRUS

Senat podczas czwartkowego posiedzenia przegłosował między innymi objęcie bonem turystycznym 500 plus także emerytów i rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Większość uzyskała także poprawka, która zmierza do tego, by bonem mogli się rozliczać także dostarczyciele usług turystycznych nie oferujących np. noclegów.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Połączone senackie komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zarekomendowały objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Cytowana przez "TVN24 Biznes i Świat" przewodnicząca Komisji Gospodarki Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że jej przyjęcie spowoduję, że od 150 tysięcy do 200 tysięcy dzieci więcej będzie mogło skorzystać z bonu.

Większość uzyskała także poprawka, która zmierza do tego, by bonem mogli się rozliczać także dostarczyciele usług turystycznych, nie oferujących np. noclegów.

Kolejna przyjęta poprawka, przewiduje rozszerzenie podmiotów świadczących usługi turystyczne w ramach bonu m.in. o polskie jednostki żeglugi morskiej i śródlądowej.

Akceptacje zyskała także, mimo sprzeciwu resortu rozwoju, poprawka obniżająca opłatę za obsługę bonów turystycznych z 1 procent do 0,5 procent.

Senatorowie nie poparli z kolei poprawki, której celem było zwiększenie wartości bonu turystycznego do 1 tys. zł na dziecko i do 2 tys. zł na dziecko niepełnosprawne.

Zgodnie z ustawą, której projekt skierował do parlamentu prezydent, Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu Rodzina 500 plus. Wartość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 złotych, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tysiąc złotych.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *