Wicepremier Gowin: nie ma podstaw prawnych, żeby sprawdzać, kto jest zaszczepiony. Ale będą wkrótce   KORONAWIRUS

Obecnie nie ma podstaw prawnych dających możliwość sprawdzenia hotelarzom, czy goście są zaszczepieni, ale do 26 czerwca należy spodziewać się aktu legislacyjnego, albo wydania odpowiedniej interpretacji, która będzie stanowiła podstawę do takich działań – zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin podczas wywiadu w Radiu Zet.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 26 czerwca hotele będą mogły przyjmować gości do 75 proc. dostępnych pokoi, ale do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Jednak informacje o szczepieniu to medyczne dane wrażliwe, których przedsiębiorcy nie mogą żądać.  Jarosław Gowin, pytany w internetowej części audycji Radia Zet, na jakiej podstawie prawnej hotelarze mają weryfikować informacje od gości dotyczące szczepień przyznał, że w tej chwili nie ma takich podstaw i dopiero mają być stworzone. – Dzisiaj ani pracodawca, ani przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami. W tej sprawie konieczne jest stworzenie podstawy prawnej. Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć (…). Rozmawialiśmy o tym wczoraj z premierem Morawieckim. Rozumiem zniecierpliwienie przedsiębiorców, ale mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. Pod względem prawnych sytuacja jest bardzo złożona (...). Pod tym względem musimy niestety czekać na odpowiednie wykładnie prawne. To nie jest kwestia decyzji rządu, jeśli zależałoby to od decyzji rządu, to już dawno by zapadła. To kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją – mówił w Radiu Zet Jarosław Gowin. - Będzie stanowisko rządu w tej sprawie, będzie pewna wykładnia.

Pytany, czy wykładnia będzie w przyszłym tygodniu, odpowiedział: „To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie (…) Albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Wicepremier Gowin: nie ma podstaw prawnych, żeby sprawdzać, kto jest zaszczepiony. Ale będą wkrótce

  1. Wypada napisać krótko: temu Panu, już podziękujemy. Najbardziej niestabilny i jątrzący polityk. Do tego na jaw wychodzą kolejne smaczki, czyli kulisy zamykania naszej branży hoteli i apartamentów (wyciekają kolejne maile rządowe) . To jest jakiś dramat….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *