Kto może skorzystać z nowej tarczy dla przedsiębiorców?   KORONAWIRUS

Wąska grupa przedsiębiorców określona dominującymi kodami PKD będzie mogła skorzystać z rozwiązań nowej tarczy antykryzysowej, która obowiązywać będzie od 17 stycznia. Hotele i restauracje, choć obłożone dotkliwymi limitami dot. możliwości świadczenia usług dla osób niezaszczepionych, nie zostały zakwalifikowane do działań pomocowych.

fot. Adobe Stock

Pomoc skierowana jest głównie do właścicieli dyskotek, które administracyjną decyzją zostały zamknięte od 15 grudnia (wyjątek stanowiła sylwestrowa noc) do odwołania, którzy prowadzą działalność dominującą pod jednym z kodów PKD:

  • 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów;
  • 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni;
  • 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Spełnienie tego kryterium będzie badane na 31 marca 2021 r.

Wsparcie oferowane będzie w postaci zwolnienia ze składek ZUS za grudzień, wypłaty świadczenia postojowego i jednorazowej dotacji w kwocie 5 tys. zł

Aby ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS poza właściwym kodem PKD przedsiębiorcy muszą wykazać, że "przychód z działalności w jednym z 2 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o zwolnienie był niższy o co najmniej 40% w porównaniu do przychodu z jednego z następujących okresów: poprzedniego miesiąca, analogicznego miesiąca z poprzedniego roku, lutego 2020 roku lub września 2020 roku".

Nowa tarcza antykryzysowa przewiduje również wypłatę świadczeń postojowych w wysokości 2080 lub 1300 zł dla przedsiębiorców, których rodzaj przeważającej działalności na 31 marca 2021 r. oznaczony był jednym z ww. kodów PKD, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie COVID-19 i odnotowali w związku z tym spadek przychodów o minimum 40 proc. w porównaniu z miesiącem poprzedzającym. Ze świadczenia tego przedsiębiorcy będą mogli skorzystać maksymalnie sześciokrotnie, licząc także poprzednie wsparcie z tego tytułu.

Mali i mikroprzedsiębiorcy będą mogli ubiegać się także o jednorazową dotację w wysokości do 5000 zł na pokrycie kosztów działalności firmy. Tutaj również warunkiem jest wykazanie spadku przychodów w grudniu w wysokości co najmniej 40 proc.

Wnioski do ZUS można składać od 17 stycznia 2022 roku, zaś z wniosku o dotację można skorzystać od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 r.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *