Rekordowy zysk Arłamowa   WYNIKI RYNKOWE

Hotel Arłamów wygenerował w ubiegłym roku 11,8 mln zł zysku netto i jest to najlepszy wynik w historii obiektu. Przychody wyniosły 71,5 mln zł i były wyższe o 13,6 mln zł niż w 2020 roku - wynika ze sprawozdania finansowego spółki.

Choć prognozy na 2021 rok były znacznie ostrożniejsze i zakładały przychody na poziomie 54 mln zł i 5,2 mln zł straty na koniec roku, to szybciej odradzający się ruch turystyczny, powrót dużych imprez MICE i optymalizacja kosztów pozwoliły obiektowi zrealizować najwyższy zysk w historii, znacznie przekraczający dotychczasowe, przedpandemiczne wartości. 2020 rok spółka zamknęła stratą 3,5 mln zł, podczas gdy w ostatnim przedpandemicznym roku wypracowała 6 mln zł zysku netto. 

Obłożenie obiektu nie było spektakularnie wysokie, wyniosło 64,1 proc. (57,3 proc. w roku 2020) głównie ze względu na obostrzenia pandemiczne wprowadzone na początku ubiegłego roku, zakaz organizacji imprez, wyłączenie stoków narciarskich i kumulację ferii zimowych w jednym terminie. Absolutnie rekordowy był za to Total RevPOR, czyli całkowity przychód z wynajętego pokoju. Wyniósł on 1386 zł, znacznie więcej niż w przedpandemicznym 2019, kiedy sięgnął 1113 zł. Udało się także  podnieść średnią cenę za pokój i wyniosła ona 521,1 zł, więcej o 66,4 zł niż w roku 2020 i 77,4 zł niż w 2019.

"Zmiana nastąpiła 12 lutego, kiedy to obiekt mógł wznowić działalność jak również uruchomić stoki narciarskie, ale z obostrzeniem wprowadzonym przez rząd do 50%. Od 21 marca hotel został wyłączony na kolejne 19 dni, które uwzględniały dobry sprzedażowo okres świąt wielkanocnych. Po ponownym uruchomieniu nadal obowiązywały restrykcje dotyczące obłożenia i istniała jedynie możliwość obsługiwania gości przebywających na pobytach leczniczych" - czytamy w sprawozdaniu.

Powrót segmentu MICE

W związku ze złagodzeniem obostrzeń w maju w obiekcie mogły pojawiać się pierwsze grupy MICE, jednak "dopiero czerwiec był miesiącem, który obfitował w dużą ilość grup konferencyjnych i spotkań biznesowych". Jak czytamy, wysyp imprez nastąpił natomiast jesienią, "umiejętne uzupełnianie terminów klientami indywidualnymi zaowocowało dobrym wynikiem w tym okresie. W listopadzie dobre obłożenie zostało uzyskane dzięki realizacji grup konferencyjnych oraz wprowadzeniu kampanii promocyjnej na pobyty z dziećmi".

Udane wakcje

"Bardzo dobrze zakończyły się miesiące czerwiec - sierpień głównie ze względu chęć pozostania w kraju spowodowaną obawą klientów przed wyjazdami zagranicznymi, oraz możliwości realizacji bonów turystycznych. Duża sprzedaż usług dodatkowych w miesiącach wakacyjnych sprawiły, że hotel zrealizował rekordowe budżety. Jednym z powodów dużego obłożenia w wakacje była rozpoczęta kilka miesięcy wcześniej sprzedaż długich pobytów, która pozwoliła na elastyczne zapełnianie pokoi we wcześniejszych okresach, a dopiero w ostatniej fazie sprzedaży, zapełnianiu ostatnich wolnych terminów" - wyjaśnia zarząd spółki w sprawozdaniu z działalności.

Prognozy na 2022? Dalsza niepewność, ale i duży wzrost przychodów

Choć Arłamów posiada chyba najbogatsze w Polsce zaplecze usług dodatkowych, włodarze obiektu zainwestowali dodatkowo w jego rozbudowę i modernizację. "Pojawienie się parku linowego, modernizacja placu zabaw i sali zabaw dla dzieci, rozbudowa karczmy i wiele innych zmian miały pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie obiektem przez klientów w 2022 roku. Budżet hotelu na 2022 rok został zaplanowany bardzo optymistycznie i zakładał powrót do rzeczywistości przed covidowej" - czytamy. "Pierwsze dwa miesiące działalności potwierdziły prognozy hotelu i założenia budżetowe zostały zrealizowane. Ilość zapytań biznesowych pokazywała duże zainteresowanie biznesu nadchodzącymi miesiącami wiosennymi" - podano.

Sytuacja zmieniła się jednak po wybuchu wojny, a należy pamiętać, że Arłamów zlokalizowany jest tuż przy granicy z Ukrainą. "Obecna sytuacja jest bardzo niestabilna i nieznana. Należy podkreślić, że obecnie hotel posiada bardzo duże obłożenie ale zakupy pokoi dokonywane są z jedno lub dwu dniowym wyprzedzeniem. Zmieniła się specyfika gościa. Klienci nocują w hotelu 1 – 2 doby oraz nie korzystają z żadnych atrakcji obiektu a jedynie z noclegu i śniadania. W obliczu obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć co nastąpi w kolejnych miesiącach, ale jesteśmy gotowi na realizację budżetów po unormowaniu się sytuacji militarnej za granicą" - podsumowuje zarząd.

Jednocześnie prognozy na ten rok pozostają optymistyczne, zakładają osiągniecie przychodów ze sprzedaży na poziomie 90 mln zł oraz zysku netto w kwocie 11,6 mln zł.

Otwarty pod koniec 2013 r. kosztem ok. 300 mln zł kompleks Arłamów dysponuje 254 pokojami w dwóch budynkach, trzypoziomowym centrum SPA & wellness o powierzchni 4,5 tys. m kw. i 1,5 tys. m kw. powierzchni konferencyjnej. Na 230 ha oferuje też m.in. pełnowymiarowy stadion piłkarski z podgrzewaną murawą, halę sportową, stadninę koni, strzelnicę, korty, pole golfowe, park linowy, stoki narciarskie, dysponuje nawet własną elektrociepłownią i lotniskiem.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Rekordowy zysk Arłamowa

  1. Wstyd, pracowników się traktuje jak parobków, nie ma na premie, urlop wpisują bez zgody pracownika!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *