Nowe branże z szansą na państwowe wsparcie. Wciąż bez hoteli   KORONAWIRUS

Obradująca w nocy Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała Sejmowi poparcie poprawek rozszerzających pomoc państwa w ramach tak zwanej Tarczy 6.0. Pomoc miałyby otrzymać także m.in. sanatoria. PKD 55.10 (hotele i podobne obiekty zakwaterowania) nie zostało zakwalifikowane do objęcia wsparciem.

Komisja obradowała nad niemal 100 poprawkami złożonymi w Sejmie do projektu Tarczy branżowej 6.0., która przewiduje wsparcie dla branży gastronomicznej, siłowni, klubów fitness, łącznie około 25 branż określonych kodami PKD.

Hotele poza listą beneficjentów pomocy

Posłowie opozycji podczas wtorkowych prac upominali się o dopisanie różnych branż, jednak wśród pominiętych nie wymieniano hotelarstwa. Przemysław Koperski z Lewicy, nazywając Tarczę 6.0 "pokraczną próbą wsparcia przedsiębiorców", apelował o dodatkowe objęcie pomocą: pilotów wycieczek, przewodników górskich, branży cateringowej, agroturystycznej, florystycznej, targowej, sklepików szkolnych, szkół tańca, firm transportowych przewożących dzieci do szkoły czy na zajęcia sportowe, taksówkarzy, przedsiębiorców prowadzących drobne sklepiki z artykułami sportowo-pływackimi.

Inna z poprawek PSL zakładała m.in. rezygnację z kryterium PKD przy przyznawaniu pomocy, wyjaśniając, że gospodarka to system naczyń połączonych. W myśl poprawki wsparciem miałyby zostać objęte wszystkie przedsiębiorstwa notujące spadek przychodów o 20 procent.

Rekomendacja Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Obradująca w nocy z wtorku na środę komisja ostatecznie zarekomendowała Sejmowi przyjęcie części tych poprawek, które zgłoszone zostały przez klub PiS. Poparto m.in. poprawkę dotyczącą dofinansowania na 3 miesiące miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla określonych PKD. Zarekomendowano także poszerzenie branż uprawnionych do jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną i sanatoria. Uzdrowiska, a także muzea i osoby świadczące usługi dla muzeów zwolnione mają też zostać ze składek ZUS od lipca do września.

Nie zgodzono się natomiast na to, by w udzieleniu pomocy nie brać pod uwagę kody PKD, czy wydłużyć spłatę rat kredytów i leasingów firmom dotkniętym gospodarczymi skutkami koronawirusa. Zgody komisji nie uzyskał też pomysł, by w związku z pandemią obniżyć podatek VAT związany z wyżywieniem z 8 do 5 proc.

Sejm głosować będzie Ustawę wraz z poprawkami najprawdopodobniej w czwartek, po czym skierowana ona zostanie do Senatu.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *