Telekonferencja wicepremiera z branżą hotelową   KORONAWIRUS

W poniedziałek 23 listopada odbyła się telekonferencja wicepremiera Jarosława Gowina oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii m.in. z branżą hotelarską na temat wprowadzenia niezbędnych rozwiązań pomocowych dla branży.

Fot. IGHP

W konferencji z ramienia branży hotelarskiej wzięli udział przedstawiciele m.in. Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, a także PTTK i Polskiego Holdingu Hotelowego. Branżę turystyczną reprezentowała m.in. Polska Izba Turystyki

W trakcie spotkania prezes IGHP Ireneusz Węgłowski odniósł się do dramatycznej sytuacji branży. Jak powiedział, hotelarze spodziewali poluzowania rygorów i większych środków pomocowych dla branży, tymczasem to, co planuje rząd, to skazanie hoteli na wegetację.

- Hotele oczekują na konkretną i niezwłoczną pomoc, na uwzględnienie w procedowanej właśnie ustawie (tzw. Tarcza 6.0) hoteli w przepisach dotyczących zwolnienia ZUS i postojowego dla przedsiębiorstw bez względu na ich wielkość – wskazał Węgłowski podczas spotkania.

W ocenie PHH natomiast, przede wszystkim należy skupić się nad wypracowaniem rozwiązań dla branży, które pozwolą przejść hotelarzom przez ten trudny czas COVID-19, przy uwzględnieniu sytuacji epidemicznej i możliwości budżetu państwa.
Reprezentujący spółkę podczas spotkania dyrektor biura prawnego Piotr Jabłonka zaproponował wprowadzenie możliwości ponownego skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych, jak również do wynagrodzeń zleceniobiorców.

Dalej PHH zwrócił uwagę, jak ważne dla branży jest odciążenie w kosztach stałych, gdy brak przychodów. W tym celu PHH zaproponował doprecyzowanie zapisów o wstrzymaniu pobieraniu opłat na rzecz OZZ, ponieważ otrzymuje formalne pisma od OZZ wskazujące, iż opłaty się należą mimo epidemii. Zaproponował także większe zaangażowanie samorządu terytorialnego we wsparcie hotelarzy ze swojego regionu poprzez umorzenia lub odroczenia podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste, a także przygotowanie specjalnej oferty do wiosny na wody, ścieki i odpady przez podmioty komunalne. W tym duchu zaproponował poddanie pod rozwagę takiego rozwiązania, aby dostawcy mediów jak gaz, prąd również wprowadzili dla branży specjalne oferty do wiosny na gaz i prąd.
Wreszcie PHH poprosił o wsparcie branży w uzyskaniu lub utrzymaniu kredytów pozwalających na kontynuowanie działalności.

 Prezes IGHP zwrócił z kolei uwagę, że w przypadku braku szybkiej i realnej pomocy, nieuniknione będą niestety dalsze zwolnienia pracowników branży, co wynika z przeprowadzonej w tej sprawie ankiety IGHP.

Z kolei Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP podkreślił kwestię koniecznego moratorium na spłatę kredytów bankowych i wymaganą w tym zakresie pomoc państwa.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *